Nasza patronka

Naszą patronką jest św. Zdzisława

Zdzislawa_2-420x294a

ŻYCIORYS ŚWIĘTEJ ZDZISŁAWY

(1215 – ok.1252)

Zdzislawa byla pierwsza z pieciorga dzieci gleboko wierzacej rodziny szlacheckiej pana Przybyslawa z Krzyzanowa i pani Sybili, pochodzacej z poludniowych Wloch. O tej rodzinie dowiadujemy sie od cystersa imieniem Henryk Rzezbarz ze Zdiaru nad Sazawa, który w swej wierszowanej lacinskiej kronice z roku 1300 pisze: „Z Tego malzenstwa wzeszly przepiekne córki, którym dostalo sie pózniej wielkiej chwaly. Oprócz tych córek malzonkowie przyprowadzili na swiat jeszcze dwójke dzieci – chlopca, któremu nadano imie Piotr i dziewczynke, która nazwali Libuszka, które jednak wkrótce pomarly. Pierwsza z tych córek nazywala sie Zdzislawa’; (urodzona okolo roku 1220), „druga Eufemia a trzeciej, najmlodszej ze wszystkich, nadano imie EI fiszka. ”

Rodzice pani Zdzislawy byli w kontakcie z praskim dworem królewskim Przemysla Otokara I. a potem Waclawa I. Pani Sybila, która wczesniej byla damadworu, poswiecala wiele uwagi mlodej narzeczonej, a pózniej królowej Kunegundzie, która wyszla za maz za króla Waclawa L. Pan Przybyslaw byl jednym z czolowych szlachciców morawskich pierwszej polowy 13. wieku. Mial wielki wplyw na zycie polityczne Moraw i zajmowal wazna funkcje pierwszego urzednika królewskiego na brniensku, w samym Brnie i na zamku Veveri.

Obydwoje malzonkowie byli wspólzalozycielami klasztoru Cystersów i maryjnego kosciola w Zdiarze nad Sazawa, który przylgnal im do serca tak, ze kronikarz zdiarski pisze o panu Przybyslawie, ze byl na zewnatrz rycerzem, w sercu jednak mnichem. Podobnie mówi i o wewnetrznym i zewnetrznym zyciu pani Sybili, która owdowiala po raz trzeci i zmarla niemal jak zakonnica w poblizu zdiarskiego kosciola. Rodzina ta byla przykladna i niepowtarzalna szkola dla trzech córek, które osiagnely zasluzone uznanie i chwale za przykladne zycie malzenskie i rodzinne.
Zdzislawa jest pierwsza z trzech sióstr, która Bóg powolal do malzenstwa. Kronikarz Henryk Rzezbarz pisze: „Gdy dziewczeta te dorosly, Hawel, Boczek i Smil wzieli je sobie za zony.”

A teraz nastepuje swiadectwo kronikarza klasztornego o czystym malzenstwie i blogoslawionym macierzynstwie Zdzislawy i Hawla na dobrach w Jablonnem i na zamku Lemberk w pólnocnych Czechach, gdzie mlodziutka Zdzislawa z Moraw okolo roku 1240 wyszla za maz: „Hawel, zwany z Jablonnego, wybral sobie Zdzislawe za zone. Ta nastepnie, rodzac mu dzieci, zyla z nim bez zmazy”. Z tego malzenstwa wzeszlo czworo dzieci: Hawel, Malgorzata, Jaroslaw i Zdzislaw. Kronikarz notuje, ze córka „Malgorzata byla bardzo piekna i szlachetnie urodzona’; bo przeciez urodzila sie „z przepieknej matki Zdzislawy „. Takze ta rodzina byla przykladnym kosciolem domowym i przykladem cnót chrzescijanskich. Najbardziej zasluzyla sie w tym swieta zona i matka Zdzislawa.

Zdzislawa zmarla w roku 1252 w mlodym wieku jako swieta, Boza cudotwórczyni wedlug swiadectwa kronikarza tzw. Dalimila z poczatku 14. wieku: „swietego zywota pani Zdzislawa w roku Panskim 1252 od narodzenia Jezusa Chrystusa odeszla z tego swiata. Z niej wzeszla cierpiacym wielka radosc. Pieciu zmarlych Boza moca wskrzesila. Wielu slepych oswiecila, wiele chromych i tredowatych uzdrowila i nad innymi wielkie cuda czynila. ”

Zdzislawa zostala ogloszona blogoslawiona w Rzymie w roku 1907 i swietą w rodzinnych Morawach, w Ołomuńcu, przez slowianskiego papieza Jana Pawla II. w biezacym 1995 roku, 21 maja.

Tłumaczenie: www.voxdomini.com.pl  (za www.vatican.va)

 

Więcej informacji:

Święta Zdzisława                 http://www.dominikanie.org/patronka.html

Św. Zdzisława (j. czeski)     http://www.zdislava.cz