PATRONKA

ŚW. ZDZISŁAWA
Z MORAW

Zdzisława z Moraw (zwana też Zdzisławą z Lemberku) urodziła się ok. 1215 roku. Według tradycji była córką Przybysława z Krzyżanowa, burgrabiego w Brnie, i Sybilli, pochodzącej ze szlacheckiej rodziny sycylijskiej. Poślubiła kasztelana zamku w Lemberku Gawła (Havla). Była wzorową żoną i matką czworga dzieci.

Święta Zdzisława z Moraw
Mal. Jolanta Krok

Wraz z mężem troszczyła się o ewangelizację okolicznych ziem, na których Kościół był jeszcze słabo zakorzeniony, a dodatkowe wyzwanie stanowił nieustanny napływ nowych osadników. Zdzisława nawiązała współpracę z dominikanami, niedawno przybyłymi do Czech, i stała się ich dobrodziejką oraz fundatorką dwóch klasztorów – w Jabłonnem niedaleko Lemberku oraz w Turnovie. Była też tercjarką dominikańską. Zasłynęła jako opiekunka ubogich oraz uzdrowicielka, przypisywano jej nawet cud wskrzeszenia pięciu osób. Zmarła ok. 1252 roku i została pochowana w klasztorze w Jabłonnem, który stał się celem pielgrzymek jej czcicieli. Kroniki klasztoru wspominają liczne cudowne uzdrowienia przypisywane jej wstawiennictwu. Zapiski te świadczą o szerzeniu się kultu Zdzisławy w Czechach i na Węgrzech. Liturgia dominikańska wspomina ją jako auxiliatrix afflictorum (wspomożycielkę strapionych) i salus infirmorum (uzdrowienie chorych).

Zdzisława z Moraw została beatyfikowana przez Piusa X w 1908 roku. Starania o jej kanonizację rozpoczęto po II wojnie światowej. Jan Paweł II kanonizował ją 21 maja 1995 roku w Ołomuńcu. Zdzisława jest dziś czczona jako patronka młodych małżeństw i matek. W kalendarzu liturgicznym wspominana jest 4 stycznia. W ikonografii św. Zdzisławę przedstawia się w habicie tercjarki dominikańskiej, zazwyczaj w otoczeniu dzieci lub chorych.